Mať vlastný biznis je ambíciou ako aj výzvou mnohých ľudí. Nie všetci však nájdu odvahu začať podnikať. Nedostatok odvahy alebo nedostatok peňazí nemusí byť hlavnou prekážkou. Nerozhoduje však otázka zdrojov, ale vôľa začať a schopnosť nielen vidieť cieľ, ale ho aj dosiahnuť.
Každý, kto sa púšťa do podnikania, sa vystavuje riziku prípadného neúspechu v podnikaní a s tým súvisiacimi následkami. Okrem správneho výberu predmetu podnikania, je dôležitou otázkou podnikateľov, najmä z radov začínajúcich, otázka výberu správnej formy podnikania. Je vhodné začať podnikať ako živnostník alebo ako právnická osoba?
Mnoho podnikateľov sa do podnikania púšťa formou živnosti. Začínajúci podnikatelia majú zbytočný strach z formy právnickej osoby, hoci na miske váh má obchodná spoločnosť viac výhod ako nevýhod oproti forme podnikania vo forme živnostníka. Mnohí drobní živnostníci i malí podnikatelia sa bránia prechodu podnikania na s.r.o., ale častokrát si kladú otázku, čo je pre nich lepšie a či to stojí za to, keby transformovali podnikanie z formy živnostníka na právnicku osobu.
Hlavnou výhodou s.r.o. oproti živnosti je obmedzené ručenie spoločníkov spoločnosti. Spoločnosť s ručením obmedzeným ako taká sama zodpovedá veriteľom za svoje záväzky celým svojím majetkom. Avšak spoločníci – zakladatelia ručia veriteľom za záväzky spoločnosti len do výšky nesplatenej časti svojich vkladov zapísaných v obchodnom registri. Pri úplnom splatení vkladov spoločníci za záväzky spoločnosti neručia vôbec. A to je najväčšia výhoda oproti fyzickej osobe podnikateľovi, kde živnostník ručí celým svojim disponibilným majetkom (osobným ako aj v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a ktorý nemusí byť vôbec zahrnutý do podnikania).
S.r.o. je dôveryhodnejším partnerom pre kontrakty i banky ako živnostník, lebo sa chápe ako kapitálovo silnejšia a lepšie podnikateľsky skúsená ako fyzická osoba.
S.r.o. sa dá rýchlo zrušiť, predať a použiť aj na jednorázový obchod a potom zlikvidovať.
Minimalizácia rizík z prípadného neúspechu z podnikania, ktoré úzko súvisí s obmedzeným ručením spoločníkov. V prípade nepriaznivej situácie a nezvládnutia nástrah podnikania tak fyzická osoba ako spoločník spoločnosti minimalizuje svoje straty len do výšky svojho vkladu na základnom imaní spoločnosti.