V bežnej podnikateľskej praxi sa vyskytujú prípady, kedy má súkromný podnikateľ alebo obchodná spoločnosť záujem vykonávať viazanú alebo remeselnú živnosť, na prevádzkovanie ktorej ale nespĺňa všetky predpoklady zadefinované zákonom. Predovšetkým ide o prípady, kedy nespĺňa vzdelanostné kritérium, nie je držiteľom potrebných oprávnení a povolení, nemá trvalý pobyt na území SR, či vlastní viac prevádzok a nemôže zodpovedať za všetky.
V takýchto prípadoch zákon umožňuje podnikateľom a obchodným spoločnostiam ustanoviť zástupcu, ktorý bude zodpovedať za konkrétnu živnosť, alebo aj prevádzku. Zodpovedný zástupca je taká fyzická osoba, ktorú ustanoví podnikateľ, aby zodpovedala za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca teda nezodpovedá za podnikanie „ako také“, ale zodpovedá za odborné vykonávanie živnosti.
Zákonná povinnosť mať zodpovedného zástupcu
Odborné prevádzkovanie reglementovaných živností prostredníctvom zodpovedného zástupcu si vyžaduje dostatočnú prítomnosť odborne spôsobilej osoby pri prevádzkovaní živnosti. Z uvedeného dôvodu musí byť zodpovedný zástupca pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi alebo obchodnej spoločnosti. Nepostačuje však akýkoľvek pracovnoprávny vzťah (ktorým sa považuje aj dohoda o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru), ale je potrebné uzatvorenie pracovného pomeru. Nemusí to byť však pracovný pomer na plný úväzok, pretože Zákonník práce umožňuje, aby sa podľa prevádzkových potrieb zamestnávateľa (podnikateľa) dohodol v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, resp. pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
Zodpovedný zástupca bez podmienky pracovného pomeru
Zákonná povinnosť mať zodpovedného zástupcu v pracovnom pomere neplatí, ak zodpovedným zástupcom je manželský partner podnikateľa, alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec. V prípade, že ide o právnickú osobu, nemusí byť jej zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu, ak sa jedná o spoločníka.
Kto nemôže byť zodpovedným zástupcom
Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu takejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie z dôvodu závažného porušenia podmienok alebo povinností ustanovené živnostenským zákonom alebo iným osobitnými predpismi a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.
Zákonné podmienky, ktoré musí zodpovedný zástupca spĺňať
Zodpovedný zástupca musí podľa živnostenského zákona spĺňať viaceré zákonné podmienky. Predovšetkým musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti. Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona sú:
- dosiahnutie veku 18 rokov
- spôsobilosť na právne úkony
- bezúhonnosť (za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený).
Osobitnými podmienkami prevádzkovania živnosti, ktoré musí zodpovedný zástupca spĺňať, sú podľa § 7 živnostenského zákona odborná alebo iná spôsobilosť podľa živnostenského zákona alebo osobitných predpisov, ak ju živnostenský zákon vyžaduje.
Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území SR, nakoľko výkon funkcie zodpovedného zástupcu si vyžaduje faktický pobyt tejto osoby v mieste podnikania. Pod pojmom „bydlisko na území SR“ sa rozumie trvalý pobyt na území SR podľa zákona č. 135/1982 Zb. o hlásení a evidencii pobytu občanov, prípadne prechodný pobyt alebo trvalý pobyt na území SR na základe povolenia podľa zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov v znení neskorších predpisov.
Ako sme už spomenuli, z dôvodu fyzického, resp. osobného vykonávania funkcie zodpovedného zástupcu živnostenský zákon ustanovuje, že túto funkciu je možné vykonávať v zásade iba v jednej prevádzkarni, pričom výnimku môže zo zreteľa hodných dôvodov povoliť miestne príslušný živnostenský úrad. Nakoľko živnostenský zákon bližšie nedefinuje modelové situácie, ktoré môžu vzniknúť, z toho vyplýva, že živnostenský úrad by mal riešiť vec predovšetkým preventívne, represiu má použiť iba v prípade zjavného rozporu s duchom zákona.
Ustanovenie a ukončenie funkcie zákonného zástupcu
Ustanovenie, ako aj ukončenie výkonu funkcie zodpovedného zástupcu, je podnikateľ povinný oznámiť živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Táto povinnosť sa nevzťahuje na podnikateľa – fyzickú osobu, nakoľko vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu osobne (sám spĺňa podmienky na prevádzkovanie živnosti). V prípade, ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať svoju funkciu, vzniká podnikateľovi povinnosť ustanoviť nového zodpovedného zástupcu v lehote 15 dní, teda živnostenský zákon zachováva určitú kontinuitu v prevádzkovaní podnikania počas obdobia, kým si podnikateľ neurčí nového zodpovedného zástupcu (max. 15 dní). Podmienkou však je, aby pokračovanie v prevádzkovaní podnikania bez zodpovedného zástupcu neohrozovalo život, zdravie alebo bezpečnosť ľudí.
Doba vymenovania zákonného zástupcu
Ustanovenie zodpovedného zástupcu nie je ohraničené časom a neustanovuje sa na dobu určitú. Určité časové obmedzenie vyplýva už zo samotného faktu, že zodpovedný zástupca musí byť zamestnaný na základe pracovného pomeru, takže pokiaľ sa skončí tento pracovný pomer, skončí sa aj funkcia zodpovedného zástupcu. Netreba zabúdať na povinnosť nahlasovať živnostenskému úradu všetky skutočnosti týkajúce sa zmien v prevádzke podnikateľa, a teda aj zmien týkajúcich sa zodpovedného zástupcu.